Piękny żywopłot może być dumą naszego ogrodu. Jednak aby był on piękny, wymaga od nas cierpliwości i dbałości. Postaramy się pokrótce przedstawić Wam kilka zasad pielęgnacji tej naturalnej ochrony przed światem, aby przez długi czas cieszyła nas swoją urodą.
Wiosna to najlepszy okres na dokonywanie niezbędnych przycięć naszego żywopłotu. Większość odmian źle bowiem znosi tego typu zabiegi przy minusowych temperaturach. W miesiącach letnich możemy zaś dowolnie przycinać żwyopłot w celech pielęgnacyjnych. Odcinanie nowych pędów w czasie wegetacji pobudza do wzrostu ku górze. Zalecamy w tym okresie wykonać dwa przycinania - jedno na przełomie lipca i sierpnia, a drugie pod koniec lata.
Bardzo ważnym przy przycinaniu żywopłotów jest dobór odpowiednich narzędzi. Unikajmy nożyc tanich i tępych. Mogą one wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zgniecione gałęzie podczas przycinania uniemożliwią później zdrowe odrastanie. Mniejsze gałęzie możemy przycinać tradycyjnym sekatorem. Do pracy z grubszymi warto zaopatrzyć się w nożyce o ząbkowanych ostrzach. Natomiast najgrubsze gałęzie najlepiej przycinać przy użyciu nożyc do gałęzi.
Przed nami najtrudniejszy etap - samo przycinanie. Czasami przypomina to pracę malarza lub rzeźbiarza - ze zwyczajnych zielonych krzewów powstają wymyślne postacie, figury czy budynki. Wymaga to jednak wprawy i cierpliwości. My zaczniemy od prostej pielęgnacji.
Podczas przycinania przyda nam się z pewnością sznurek, który posłuży za prowadnicę. Prace zaczynamy od pozbycia się najbardziej odrastających i najgrubszych gałęzi. Pamiętajmy, aby kształt żywopłotu przypominał odwrócony wazon. Jego dolna część powinna być dość szeroka, aby zapewnić liściom maksymalny dostęp do słońca.
Istnieją dwa rodzaje przycinania żywopłotu: kształtujący oraz pobudzający. W pierwszym przypadku skupiamy się na jego odpowiednim umodelowaniu. Przycinianie rozpoczynamy od góry kierując się ku dołowi. Jeśli zależy nam na pobudzeniu odrastania, powinniśmy skupić się na dłuższych gałęziach rosnących na środku. Warto nie zapominać również o nawożeniu w celu zapewnienia energii i dalszego wzrostu.
Mamy nadzieję, że te kilka prostych porad pozwolą Wam uzyskać piękny i zdrowy żywopłot. Powodzenia!