Pielęgnacja

Od zabiegów pielęgnacyjnych zależy w dużym stopniu dobry wzrost roślin. Trzeba je przede wszystkim wykonywać w odpowiednim czasie. Dotyczy to zarówno cięcia jak i rozmnażania roślin.

Wybierając rośliny wymagające nowych obsadzeń, jak warzywa czy rośliny jednoroczne, trzeba być przygotowanym na wiele godzin pracy.

Decydując się na krzewy, czas przeznaczamy jedynie do doraźnej pielęgnacji.

Drzewa natomiast, w większości przypadków, wymagają uwagi podczas sadzenia, choć wielu z nich należy "doglądać" aż do czasu pełnego przyjęcia. Po tym okresie wymagają niewielkiej "pomocy" ze strony człowieka do dalszego rozwoju. Wyjątek stanowią drzewka owocowe, które potrzebują specjalnych zabiegów w celu zwiększenia plonów.

Poniżej przedstawiamy w skrócie najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne.

Formowanie drzew i krzewów

W praktyce ogrodniczej zależy nam na utrzymaniu konkretnego drzewa w tym, a nie innym miejscu. Dlatego w ramach zabiegów pielęgnacyjnych należy świadomie usuwać pędy, które nie mają szans na rozwój, a swoją obecnością osłabiają całą roślinę.

Rodzaje cięć formujących koronę:

  • Cięcia przyrodnicze:
    • Cięcia formujące - nie należy dopuszczać do wyrastania z jednego miejsca więcej niż jednej gałęzi.
    • Cięcia prześwietlające, rozluźniające koronę - zwiększają dostęp światła do pędów położonych w głębi korony oraz ułatwiają przepływanie wiatru.
    • Cięcia sanitarne - polegają na usuwaniu gałęzi chorych, suchych, nadłamanych i ocierających się o siebie.
    • Cięcia korygujące - prowadzą do radykalnej zmiany kształtu i struktury mechanicznej korony.
    • Cięcia odmładzające - pobudzają drzewa o osłabionym wzroście do zawiązywania nowych gałęzi.
    • Wycinanie odrastającej podkładki - dotyczą roślin szczepionych. Polegają na systematycznym usuwaniu pędów podkładki, gdyż z biegiem czasu zagłuszą one pędy rośliny szlachetnej.
  • Cięcia nieprzyrodnicze / techniczne - mają na celu ograniczenie lub usunięcie pędów lub drzew zagrażających innym drzewom bądź mieniu.

Kształtowanie koron drzew i krzewów należy prowadzić, gdy rośliny są w stanie bezlistym. Wówczas łatwiejsza jest ocena kondycji korony oraz zmniejsza to ryzyko infekcji drewna.

Nie należy wykonywać cięć w czasie obfitego wydzielania soków - zwłaszcza u gatunków z rodzin: orzechowatych, brzozowatych, winoroślowatych.

Pielęgnacja trawnika:

  • Podlewanie - jest najważniejszym zabiegiem po założeniu trawnika. Woda pobudza nasiona do kiełkowania, a w przypadku trawników z rolki sprzyja przerastaniu korzeni do podłoża.
  • Koszenie - pierwsze koszenie po założeniu trawnika należy wykonać najwcześniej, gdy roślina wykształci 3-5 listków, co wiąże się z momentem przewieszenia się liści najwyższych. Im trawnik jest niżej cięty, tym zazwyczaj jego system korzeniowy staje się płytszy i bardziej wrażliwy na niedobory wody. Zbyt wysokie koszenie natomiast może doprowadzić do wyparcia traw szlachetnych przez gatunki pospolite i chwasty.
  • Nawożenie - wraz z usuwaną ściętą trawą, usuwane są również składniki mineralne. Wypłukiwane są one także przez wodę deszczową. Najwygodniej jest stosować nawozowe mieszanki wieloskładnikowe.
  • Wertykulacja - polega na wykonywaniu nacięć głębokości 3-5 cm. Zabieg ogranicza wzrost mchów, niszczone są rośliny wytwarzające płaskie rozety liściowe i rozłogi. Następuje poprawa warunków powietrzno - wodnych.
  • Aeracja - czyli napowietrzanie, jest szczególnie ważna na trawiastych nawierzchniach sportowych. Polega na wykonywaniu regularnych, dość głębokich otworów, które korzystnie jest zasypać piaskiem warstwą kilku mm. Przemieszczenie się piasku wraz z wodą w głąb podłoża, poprawi jego napowietrzenie.
  • Zwalczanie kretów, norników- Kret europejski jest w Polsce objęty ochroną częściową co oznacza, że zwierząt nie wolno zabijać oraz niszczyć ich siedlisk. Zakazy nie obowiązują na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych i obiektów sportowych. Zalecamy pozbycie się intruza przez wywoływanie hałasu – częste koszenie, instalowanie wiatraczków wywołujących drgania do gleby, stosowanie urządzeń odstraszających dostępnych w handlu. W celu pozbycia się norników poza stosowaniem środków chemicznych, najskuteczniejsze jest częste i intensywne użytkowanie trawnika.

Pielęgnacja rabat bylinowych

Pielęgnacja rabat bylinowych w pierwszych latach polega na ich odchwaszczaniu. W skrajnych przypadkach, gdy mechaniczne usuwanie chwastów okazuje się mało skuteczne, inną metodą jest zastosowanie herbicydów.

Ponieważ wyrywanie chwastów uszkadza korzenie kwiatów, po pieleniu kwietnik podlewamy.

Niektóre rośliny wysokie wymagają palikowania, u innych usuwa się przekwitłe pędy lub tylko kwiatostany. Pamiętajmy również o gracowaniu gleby, co zapobiega jej zaskorupianiu.

Istotne jest nawożenie rabat używając rozcieńczonych gotowych nawozów, a także, na glebach uboższych, dobrze jest stosować podsypywanie kompostami lub innymi nawozami organicznymi.

Żywopłoty

Pielęgnacja żywopłotu zależy od jego rodzaju. Szybko rosnące gatunki, takie jak ligustr (Ligustrum sp.), głóg (Crataegus sp.) i Lonicera nitida wymagają okresowego przycinania przez cały rok. Inne gatunki powinny być strzyżone w lipcu lub sierpniu, a później ponownie w październiku w celu usunięcia wtórnego przyrostu. Należą do nich m.in. bukszpan (Buxus sp.), grab (Carpinus sp.), cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) i in.

Żywopłot wymaga również nawożenia i podlewania.

Ważne jest, aby już w momencie posadzenia wiedzieć, jaki się chce mieć ostateczny kształt żywopłotu, ponieważ od niego zależy sposób prowadzenia roślin od początku. Zwykłe żywopłoty powinny być strzyżone w taki sposób, aby były zwarte od samego dołu. Poza tym należy je kształtować tak, by szczyt był trochę węższy od podstawy, co zapobiegnie uszkodzeniom przez wiatr i śnieg. Intensywniejsze strzyżenie daje bardziej gęsty żywopłot.

Swobodne oraz kwitnące żywopłoty nie muszą być ściśle kształtowane. Wystarczy usuwanie starych gałęzi.

Te oraz inne zabiegi pielęgnacyjne oferujemy Państwu w ramach usług naszej firmy.

Przekazanie ogrodu specjalistom pozwoli na optymalny rozwój roślinności oraz zaoszczędzi nam cenny w obecnych czasach czas.